LUSTRZANKA CZY BEZLUSTERKOWIEC ?  Witam, dzisiejszy post na temat „Lustrzanek i Bezlusterkowców”

Temat bardzo trudny, dlatego postanowiłem go opisać. Jak zwykle będą to moje odczucia i osobiste wrażenia oraz doświadczenia. Jednym mogą pomóc, a innym nie. Mimo wszystko warto się pochylić nad tym technicznym aspektem fotografii cyfrowej.
Na początku zaznaczę raz jeszcze, że to jest moja luźna opinia. No ale przecież czasem taka jest ważniejsza niż techniczne porównania J
Po pierwsze gabaryty – jeśli chodzi o bezlusterkowce to wygrywają. Są mniejsze zgrabniejsze, oszczędzamy dużo na masie tym bardziej, że optyka jest również mniejsza i lżejsza. Sprawdzą się świetnie w podróży, w fotografii ulicznej, ale również w wielu innych podstawowych zadaniach. Według mnie, reportaż to jest temat, który można bez problemu ogarnąć bezlusterkowcem.
Omawiając rozmiary sprzętu przejdę do ergonomii. Tutaj wygrywają lustrzanki. Mają pewniejszy uchwyt, lepiej leżą w dłoni. Nie odnoszę się tutaj do jednego modelu ale do kilku, które miałem przyjemność testować. Układ tego rodzaju aparatów nadaje się świetnie do ciężkich warunków pracy gdzie pewność ręki jest kluczowa.
Cena – droższe są z pewnością lustrzanki. Chociaż nie można tutaj też tego bardzo uogólniać, bo możemy zakupić znacznie droższy bezlusterkowiec niż amatorską lustrzankę. Ujmijmy to w ten sposób, że rozbieżność cenowa w lustrzankach jest znacznie większa niż w bezlusterkowcach.
Matryca – element kluczowy jeśli chodzi o jakość zdjęcia. Znów bezpośrednia konfrontacja jest bezcelowa. Pełna klatka, matryca APS-C, czy może Micro 4/3. Każdy z tych systemów ma swoje zalety. Może po krotce o nich napiszę: Micro 4/3 świetny system w bezlusterkowcach chociażby Olympusa serii OMD. Mała matryca słynie ze znakomitej ostrości, nie potrzebuje dużych obiektywów i na pewno możemy znaleźć wiele zastosowań dla takiego aparatu. Dodam, że jakość zdjęć jest porównywalna z pełną klatką. Więc gdzie jest pies pogrzebany ??? Otóż każdy system się rozwija, udoskonala swoje produkty. W tym momencie na pochwałę zasługuję matryca od Fuji, która w formacie APS-C jest świetna, doskonale oddaję barwy dzięki niestandardowemu rozmieszczeniu pikseli. Jeżeli chodzi o pełną klatkę, broni się ona swoim rozmiarem. Dlaczego? Dlatego, że pada na nią dużo światła i sprawdzi się ona lepiej w gorszych warunkach niż mniejsze odpowiedniczki.  
Podsumowując temat matrycy ująłbym to tak: pełna klatka, dla fotografa ślubnego, fotoreportera, który potrzebuje szerokiego kąta i pracuje czasem w złym oświetleniu. APS-C wystarczy do większości zastosowań, fotografii krajobrazu, fotografii codziennej, również nie wykluczając pozostałych. System Micro 4/3 polecam do fotografii codziennej, podróżniczej. Dotarłem jednak do wielu testów, które pokazują również wielki potencjał tak małej matrycy chociażby do pracy w studio z modelami.
Reasumując, lustrzanki z reguły mają szerokie „zaplecze” tzn. multum akcesoriów do wykorzystania np. lampy, gripy, różnorakie obiektywy itd. Łatwo zmienić zastosowanie danego sprzętu rozbudowując go w konkretny sposób. Natomiast bezlusterkowce są zgrabniejsze, lżejsze i jest to segment rynku, który będzie się rozbudowywał mocno w przyszłości.

Złoty środek nie istnieje na tą chwilę. Być może w przyszłości, któryś z producentów zaskoczy nas niekonwencjonalnym fantastycznym rozwiązaniem co ukierunkuje rozwój fotografii cyfrowej.
Co na tą chwilę ? Jaki sprzęt wybrać, bo wielu stawia sobie takie pytanie.

Otóż dam dość prostą i banalną odpowiedź. Być może nie zadowoli ona zapalonych profesjonalistów szukających szczegółów w parametrach oraz w funkcjonalności, ale pomoże wychwycić to co najważniejsze chociażby tym początkującym.

Zadajmy sobie kilka pytań, które pomogą nam wybrać drogę do lustrzanki, bądź bezlusterkowca.

  1. Jakie mam fundusze na aparat ?
  2. Jak go będę wykorzystywał i gdzie ? (podróż, stacjonarnie)
  3. Czy naprawdę zauważam ogromną różnicę w jakości zdjęć poszczególnych modeli ?
  4. Czy mam już swoje obiektywy, które chce wykorzystać ?
  5. Czy mam już swój system, którego używałem do tej pory ?
  6. Jakie funkcję się dla mnie liczą w sprzęcie ?

Nie porównujmy LUSTRZANKI  I  BEZLUSTERKOWCA, określmy swoje finanse i przeznaczenie aparatu i dokonajmy wyboru.
Następnie róbmy piękne fotografie i nie zaprzątajmy umysłu myślami, że mogłem wybrać lepiej, że inny sprzęt mógłby być lepszy !

Pozdrawiam

Komentarze

  1. Fajny tekst, rzeczowy - miło się czytało :) Ilu fotografów, tyle zdań na temat tego "co lepsze" - a ja uważam, że najlepiej popróbować samemu (jeśli tylko ma się takie możliwości) i ocenić na podstawie własnego doświadczenia.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz